sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Soğutucu Akışkanlar

Soğutucu akışkanlar, soğutma işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli olan ısı transferini sağlayan kimyasal bileşenlerdir. Bu bileşenler, sıvı halde bulunurlar. Ancak basınç altında hacim, yoğunluk ve faz değişimi gerçekleştirirler.

Soğutucu Akışkanlar Nedir?

Soğutucu akışkanlar, havalandırma ve soğutma sistemlerinde ısıyı emerek, ortamın soğumasını sağlayan maddelerdir. Kimyadaki sembolü R’dir. Ancak sınıflandırma numaralarına göre sembolize edilirler. Soğutucu akışkanların verimli bir soğutma yapabilmesi için sahip olması gereken birçok özellik mevcuttur. Bunlardan başlıcaları şunlardır;

  • Yoğuşma basıncı düşük olmalıdır.
  • Temin edilmesi kolay olmalıdır.
  • Viskozitesi düşük olmalıdır.
  • Kaynama sıcaklığı düşük olmalıdır.
  • Buharlaşma ısısı yüksek olmalıdır.
  • Yanıcı ve patlayıcı olmamalıdır.
  • Ergonomik olmalı, nakliyesi kolay olmalıdır.
  • Çevre kirliliğe sebebiyet vermemelidir.
  • Özgül hacmi küçük olmalıdır.

Küresel ısınmanın her geçen gün artması sebebiyle, soğutucu gaz seçerken ozon tabakasını delmeyen çevreye duyarlı bir gaz seçmeye ekstra önem verilmelidir.

Soğutucu Akışkanlar Ne işe Yarar?

Soğutucu akışkanlar, endüstriyel ve sanayi alanlarında soğutma amacıyla kullanılırlar. Karşısındaki maddeden, ısıtıcının soğutucu akışkana transferinin sonucunda, maddenin soğutulmasını sağlarlar. Soğutucu akışkanlar, sıvı halden buhar haline geçerken kendisi ısınır, buhar haline gelir; bu esnada bulunduğu ortamı soğutur. Buhar halinden sıvı haline geçerken ise kendisi soğur. Bulunduğu ortamı ısıtır. Soğutucu akışkanlar, bir ortamdan başka bir ortama veya dış çevreye ısıyı emerek iletirler. Havalandırma, soğutma ve ısı pompası sistemlerinde bu transfer işlemi soğutucu akışkanlarla yapılır. Bu sayede, hızlı ve güvenilir bir soğutma işlemi gerçekleştirilir.

Hangi Soğutucu Akışkanı Almalıyım?

Soğutucu akışkanlar, kullanım alanlarına ve konuldukları malzemenin yapısına göre çeşitlere ayrılmaktadırlar. Her soğutucunun, her alanda kullanılması fiziksel şartlar açısından mümkün değildir.

Kullanım alanlarına göre soğutucu akışkanların tercih edilmesinde birçok kriter vardır. Bunlar, soğuma verimi, maliyeti, yanıcı olup olmadığı ve kullanım yeridir. Soğutucu akışkanlar, çeşitlerine göre 3’e ayrılır. Bunlar, hidrokloroflorokarbon (HCFC), kloroflorokarbon (CFC) ve hidroflorokarbon (HCF)’ dur. En çok kullanılan HCFC’ler; R 22, R 124 ve R 123’ tür. Sıklıkla kullanılan CFC’ler ise R 11, R 12 ve R 114’tür. Bazı soğutucu akışkanlar ise karışım yapılarak meydana gelir.

Soğutucu akışkanlar içerisine konuldukları malzemeye göre de farklılıklar gösterir. Frigoduman markası altında soğutucu akışkanlar, tek kullanımlık tüp ve doldurulabilir tüp olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tek kullanımlık tüpler, kullanılan alanda pratiklik ve verimlilik sağlarken, doldurulabilir tüpler ise uzun süre kullanım imkanı sunarak, çevre dostu olmaktadır. Frigoduman’ın soğutucu akışkan tüp markaları, F-Gas ve Frigogas olmak üzere 2 çeşittir. F-Gas tekrar doldurulabilir özellikte tüp markasıdır. Frigogas ise tek kullanımlıktır. Her iki markada içerisinde bulunan maddeye göre çeşitlere ayrılmıştır.

Soğutucu Akışkanlar Nasıl Çalışır?

Soğutucu akışkanların çalışmasında kompresör, kondenser ve evaporatör büyük rol oynar. Kompresör, tarafından sıkıştırılan gaz halindeki sıvı akışkan kondenserde soğutularak sıvı hale gelir. Bu işlemden sonra evaporatöre giden sıvı haldeki akışkan, burada gaz haline geçerken ortamı soğutur. Soğutucu akışkanlar çoğunlukla yanıcı ve patlayıcı özellikte değillerdir. Bu sayede soğutma sistemi içerisinde metal parçalara zarar vermez ve korozyona sebep olmaz.

Soğutucu Akışkanların Fiyatları Ne Kadar?

Soğutucu akışkanlar, soğutma ve havalandırma sistemlerinde yıllardır güvenle kullanılıyor. Kullanım alanlarına ve içeriklerine göre farklılıklar gösteren soğutucu akışkanların fiyatları da konuldukları kabın yapısına ve içeriğine göre değişkenlik gösteriyor. Frigoduman’ ın kaliteli ve çevreye duyarlı soğutucu akışkan çeşitleri her bütçeye uyum sağlamaktadır. Uygun fiyatlı bir soğutucu madde seçimi için tek yapmanız gereken, soğutucu akışkanlar kategorisindeki marka ve gaz filtrelerini seçerek çıkan fiyat listesini detaylı inceleyip, size en uygun soğutucu akışkanı seçmektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.