sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 12 ürün görüntüleniyor.

Araç Kompresörü Nedir?

Araç kompresörü, otomobiller için özel olarak geliştirilmiş kompresörlere verilen isimdir. Araçlarda klima kompresörü, aracın radyatör sisteminin hemen arkasında bulunur. Bazı araç ve tip modellerinde klima kompresörünün konumu değişkenlik gösterebilmektedir.

Araç Klima Kompresörü Nedir?

Araç klima kompresörü, araç motorundan krank mili aracılığıyla aldığı hareketle araç içerisinde klima gazının sıkıştırılıp kullanılmasını sağlayan bir kompresör türüdür.

Araç klima kompresörü denildiğinde Klima kompresörü motora zarar verir mi olarak sıkça sorulan bu sorunun cevabını verecek olursak; araç klima kompresörünün araç motoruna hiçbir zararı yoktur çünkü bir araç üretildiğinde zaten klima kompresörünün güç çekimi araç imal edilirken mühendisler tarafından hesaba katılır.

Klima Kompresörü Arızalanırsa Ne Olur?

Eğer bir aracın klima kompresörü bozulursa doğal olarak aracın kliması çalışmaz hale gelecektir. Çünkü aracın klimasının çalışmasında ana role sahip olan bu araç klima kompresörleri bir nevi klimanın beynidir diyebiliriz.

İçerisinde akışkan gaz, mil, valf, kasnak gibi pek çok yapı bulunduğundan oldukça özel bir yapıda bulunan araç klima kompresörü eğer arızalanırsa bu durumda yapılması gereken şey ilk fırsatta bu kompresörün değiştirilmesi veya tamir edilmesi gerekecektir. Aksi takdirde araç çalışmaya devam eder ancak aşırı sıcak havalarda klima kullanımı mümkün olmayacaktır.

Klima kompresörlerinde meydana gelen arızaların nedeni büyük oranda kompresör içerisinde yer alan gaz dışında aşağıdaki parçalardan kaynaklanır:

  • - Kasnak,
  • - Mil,
  • - Piston,
  • - Valf ve
  • - Valf soketleri.

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima kompresörü devreye girmediği taktirde, kompresör kavraması arızalı olabilir. Kompresör kavramanın elektrik soket bağlantıları ve kablosu kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenlerin yanında, klima sistemindeki klima gazı da bitmiş veya azalmış olabilir.

Araç Klima Kompresörü Tamir Edilebilir mi?

Pek çok kompresör türünde olduğu gibi araç klima kompresörlerinde de bir arıza söz konusu olduğunda eğer meydana gelen arıza ciddi bir arıza değilse tamirat mümkündür ancak klima kompresörlerinde sahip olunan yapı dolayısıyla ortaya çıkan arızalarda genellikle en sağlıklı çözüm bu kompresörün değişimidir.

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç klima kompresöründe meydana gelecek arızalar genellikle iki şekilde tespit edilir. İlk tespit şekli aracın çalışması basıncı ile sıcaklık durumunun izlenmesi ile yapılır. İkinci tespit türünde ise kompresörün fiziki olarak incelenmesi gerekir ki bu tespit türünde herhangi bir özel alet veya ekipmana ihtiyaç duyulmaz çünkü tespitler direkt olarak görülerek, duyularak veya elle müdahale ile tespit edilebilmektedir.

Araç Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir?

Oto klima kompresörleri olarak da lanse edilen araç klima kompresörleri ayrıca 12V ve 24V olarak da kategorize edilebilir. Bir de diğer kategorizasyon türü de araç klima kompresörlerinden bazıları üstten çıkış bazıları ise arkadan çıkış olarak dizayn edilmiştir.

Araç Klima Kompresör Fiyatları Ne Kadar?

Araç klima kompresör fiyatları için net bir fiyat vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü oto klima kompresörleri sahip oldukları özelliklere göre çeşitli fiyatlara sahiptir.

Sahip oldukları özelliklere göre fiyatlandırılmalarının yanı sıra ayrıca ihtiyaç duyulan araç klima kompresörünün sahip olunan aracın modeline en uygun şekilde seçilmesi gerekir. Bunun nedeni ise her araç modelinde farklı bir kompresör kullanılabilme durumunun söz konusu olmasıdır.

Eğer bir araç klima kompresörüne ihtiyaç duyuluyorsa ilk olarak eskiyen ya da arızalanan kompresöre bakılıp birebir aynı özelliklerde bir kompresör araştırması yapılmalıdır. Bu araştırmaya bağlı olarak istenilen araç klima kompresörünün fiyatları araştırılabilir.

Eğer eski araç kompresörü kullanılamaz haldeyse ya da bulunmuyorsa bu durumda kompresör ihtiyacı bulunan araçlarda, hangi özelliklere sahip olması gerektiği belirlenip buna göre araç kompresör fiyatları araştırılabilir.

Frigoduman olarak jenerik, OEM model çoğunlukla ticari araçlarda ve bazı otobüslerde klima kompresör hizmeti sağlamaktayız. Eğer bir araç klima kompresörüne ihtiyacınız var ise ürünlerimizi inceleyerek arayışınıza uygun kompresörün fiyatını öğrenebilir ve satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.