sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 158 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 10

Kontrol Cihazları

Günümüzde soğutma sistemlerine duyulan ihtiyaç, küresel ısınma ve iklim koşullarına göre hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kişisel kullanımdan endüstriyel kullanıma kadar hayatımızın her alanında kullanılan enerji, fosil yakıtların giderek tükenmesiyle pek çok ülkede enerjinin verimli kullanılmasına yönelik yeni arayışlara yol açmaktadır.

Soğutma Kontrol Cihazları Nedir?

Soğutma devrelerinin sistemden kaynaklı bir arıza nedeniyle sıcaklığının fazla yükselmesi veya çevresel koşullardan kaynaklı kontrolsüz atmosferin istenen sıcaklık değerlerine düşmesini yöneten kontrol mekanizması soğutma kontrol cihazları olarak bilinmektedir. Soğutma kontrol cihazları ortam veya yüzey sıcaklığının algılanarak kompresör, kondenser, evaporatör ve diğer yardımcı elemanların kontrol edilmesiyle oluşan soğutma yükünü karşılayan yöntemlerle sistemin çevre kontrolünü denetleyen erkipmanlardan oluşur. Bu ekipmanlar hem gıda hijyeni, hem de soğutma sisteminin enerji optimizasyonu açısından büyük önem taşımaktadır.

Soğutma Kontrol Cihazları Ne İşe Yarar?

Soğutma sektöründe soğuğun gücünün mekanlara, endüstriye sağladığı konfor ve işlevsellik vazgeçilmezdir. Endüstriyel ürün tedarik zincirlerinde özellikle gıda ve ilaç depolanmasında soğuk hava depolarının optimal derecelerde soğutulması, soğutma sistemleri ve soğutma kontrol cihazları ile sağlanmaktadır. Örneğin mağazacılıkta gıdalar, çok sayıda reyon ve soğuk odalarda barındırılmaktadır. Gıda hijyeni açısından, gıdanın soğuk tekniğine uygun bir şekilde muhafazası esastır. Reyonlarda veya soğuk odalardan herhangi birinde arıza olduğunda, sistemdeki arızayı ve beraberindeki diğer tüm soğuk noktaların sıcaklıkları ile termal diyagramlarını bilgisayardan izlemekte büyük fayda vardır. Dolayısıyla bu tip soğutma sistemlerinde basınç kontrol cihazları, nem kontrol cihazları ve elektronik kontrol cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlarla sağlanan kontrollü atmosfer sayesinde soğuk hava deposunda oluşabilecek basınç dengesizliklerini, sıcaklık sorunlarını ve saklama deposundaki (siololardaki) nem kaybını detaylı olarak inceleyebilir sorunlara yönelik çözümler üretebilirsiniz.

Soğutma kontrol Cihazları Nasıl Çalışır?

Soğutma kontrol cihazları, kompresör, kondanser, evaporatör ve klima gibi soğutma devrelerinde sistemin daha verimli çalışabilmesi için oluşabilecek havalandırma, soğutma ve iklimlendirmeyle ilgili hataları kontrol etme ya da düzenlemeye yarayan yardımcı ekipmanlardır. Bu kontrol cihazlarının çalışma şekli soğutma devresinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunlardan başlıcaları şunlardır;

1. Basınç Kontrol Cihazları

Basınç kontrol cihazları soğutma sistemlerinde basıncı dengeleyen veya sistemde oluşan düşük voltaj ve benzeri durumlarda devreyi kapatarak güvenliği sağlayan kontrol elemanlarıdır. Bu elemanlara örnek olarak basınç regülatörleri, basınç anahtarı (switch), presostat, fan hız kontrolörü ve proseslerdeki değer değişimlerini algılayan transmitter örnek olarak verilebilir.

Örneğin; kış aylarında dış ortam havası aşırı soğuduğunda hava soğutmalı kondenserlerde kapasite aşırı şekilde artar. Bu kapasite artışı nedeniyle basma-sıvı hattında aşırı basınç düşmesi gözlenir. Sistemde dolaşmakta olan soğutucu akışkanın büyük bir kısmı sıvı deposunda toplanmaya başlar. Dolayısıyla sistemin verimsiz çalışmasına neden olur. Bu nedenle soğutulan ortam ile buharlaşma sıcaklık dengesi bozulur ve ürünlerde nem kaybı artar, karlanma olayı sıklaşır. Böyle bir durumda hem basınç yükselmesi hem de düşmesinde devreye girecek presostatlar ve basınç anahtarları kullanılmaktadır.

2. Sıcaklık ve Nem Kontrol Cihazları

Endüstriyel ortamlarda temel sıcaklık ve nem kontrol uygulamaları için tasarlanan sıcaklık ve nem kontrol cihazları; ısı ve nem sensörleri dışında termostat gibi ortam sıcaklığını istenen ayar noktasında kalması için çabalayan kontrol araçlarından oluşmaktadır.

3. Elektronik Kontrol Cihazları

Elektronik kontrol cihazları, soğutma sıcaklığı kontrolleri, kompresör ve kondenser kontrolleri, termostatik genleşme valfli evaporatör kontrolleri ve sistem yönetim birimlerinin kontrollerini yapabileceğiniz soğutma çözümünü izlemek ve optimize etmek için eksiksiz bir sistem sunar.

Superheat Kontrolörü klimaların aşırı ısınma durumunu mümkün olan en düşük seviyeye ayarlarken Programlanabilir Elektronik HVAC-R Kontrol Cihazı; ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma (HVAC/R) ihtiyaçlarınızda programlanabilir özelliğe sahip işlevsel bir cihazdır. Ayrıca termometre termostat ve soğutma sistemlerinde akım kontrolü yapabileceğiniz Amper kontrol kartı da elektronik kontrol cihazları kategorisine girmektedir.

Hangi Soğutma Kontrol Cihazlarını Almalıyım?

İklimlendirme ve Soğutma sektöründe çeşitli özelliklere sahip manuel veya otomatik çalışan basit ve karmaşık soğutma devrelerine uygun soğutma kontrol cihazları vardır. Ancak ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan kontrol cihazlarını bulmak ve sisteminizin bileşenlerini en doğru şekilde kontrol etmek için seçiminizi soğutma devrelerinin güvenliğini ve işlevselliğini gözeterek yapmanız gerekmektedir.

Frigoduman kapsamlı ürün portföyüyle endüstriyel soğutma sektöründe uzmanlaşmış üreticilerden ithal etmiş olduğu ileri teknolojilere sahip Danfoss, Keller, Matchwell ve Syslab marka soğutma kontrol cihazlarını müşterilerine sunuyor.

Hızla büyüyen soğutma ve iklimlendirme sektöründe müşteri memnuniyetini gözeten Frigoduman ithal ettiği ürün yelpazesiyle sektöründe en güvenilen markalarla iş birliği yaparak akıllı ve enerji açısından verimli ürünler, hizmetler ve çözümler sunmaktadır.

Soğutma Kontrol Cihazı Fiyatları Ne Kadar?

Soğutma sisteminin işlevine göre soğutma kontrol cihazlarının fiyatları değişiklik göstermektedir. İhtiyacınıza en uygun soğutma kontrol cihazını Frigoduman web sitesinin ürün kategorilerinden inceleyip yine web sitesi üzerinden uygun fiyat ve taksit seçeneklerinden faydalanarak satın alabilir veya iletişime geçerek ürün detayı hakkında bilgi alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.