sadsad x
asdasd

Alfa Laval'den yeni AXP82 plakalı ısı eşanjörü

02 Mart 2021

Frigoduman ailesi olarak distribütörü olmaktan gurur duyduğumuz Alfa Laval, AXP ürün serisinin kanıtlanmış yüksek basınç performansı ile CO2 uygulamalarına özel yeni bir ısı eşanjörüne tasarladı.

Özellikler

Alfa Laval AXP82, önceki modellere göre daha geniş kW aralığındaki transkritik uygulamalarda aynı ısı eşanjörü tasarımının kullanılmasını sağlar. En önemlisi bu uygulamaların kendine özgü taleplerini karşılamak için Alfa Laval’ın lider konumda olan eşanjör tasarımını, zorlu basınç ve sıcaklık koşulları için üstün performansıyla birleştirir.

AXP82, ısıtma ve soğutma görevleri için transkritik CO2 sistemlerinin hızlı büyümesinin bir sonucu olarak geliştirilmiştir. Günümüzde karbondioksit kısa bir süre öncesine göre daha büyük sistemlerde kullanılmaya başlanmıştır ve uygulama sayısı giderek artmaktadır.

Alfa Laval'da Lehimli ve Füzyon Bağlı Isı Eşanjörleri Bölüm Başkanı Fredrik Ekström, "Daha fazla sistem kurucu ve son kullanıcı, değişen çevre mevzuatına yanıt olarak doğal soğutucu akışkanlara geçiş yaptıkça CO2 pazarı hızla büyüdü" diye açıklıyor. "Ticari soğutmaya ek olarak klima, endüstriyel uygulamalar ve denizcilik sektörü dahil giderek artan bir taleple CO2 kullanımına geçiş yapıldığını görüyoruz."

Ancak CO2, geleneksel ısı eşanjörü tasarımına farklı talepler getirebiliyor. Ekström, "AXP'deki 'XP' aşırı basınç anlamına gelir ve biz de tam olarak bu eşanjör serisini, yüksek basınç uygulamalarının taleplerini karşılamak için tasarladık" diye devam ediyor. "AXP82'nin piyasaya sürülmesiyle, zorlu CO2 uygulamalarının daha geniş bir yelpazesinde, çeşitli boyutlardaki sistemler için güvenilir termal performans sağlayabileceğiz."

Sağlam ve verimli performans bir arada

AXP82'nin yorgunluk performansı önceki modellerin yüksek standartlarını bile aşıyor. Bu, Alfa Laval’ın benzersiz PressureSecure teknolojisi ile inşa edilen tamamen yeni bir kanal plakası tasarımı gibi inovatif özellikleri sayesindedir. Sonuç olarak, AXP82, transkritik CO2 basınç ve sıcaklık zorlukları için en üst seviyede bir performans sunar.

Ekström, "Aynı zamanda, AXP82'yi de birinci sınıf ısı transfer performansı sağlayacak şekilde tasarladık" diyor. "Yeni model, minimum basınç kaybıyla ​​termal verimliliği artıran bir dizi benzersiz özelliğe sahip."

Diğer bir önemli bir unsur ise ısı eşanjöründe yenilenmiş daha büyük port tasarımıdır. Alfa Laval, bağlantı noktası boyutu ve mekanik performans arasındaki dengeyi optimize ederek, aynı anda yüksek yorulma direnci elde ederken, düşük basınç kaybı ve yüksek bir tasarım basıncı sağlamayı başardı.

Kompakt ve uygun maliyetli bir çözüm

Yeni kanal plakası ve port tasarımlarına ek olarak, AXP82 aynı zamanda AXP serisindeki çerçevesiz bir yapıya sahip ilk ısı eşanjörü modelidir. Bu özellik tasarımın ağırlığını azaltır ve daha kompakt bir ısı eşanjörü sağlar.

Ekström, "Kullanıcılar için, daha kompakt bir tasarım pek çok avantaj sağlıyor" diye ekliyor. "Daha küçük ayak izine ek olarak, yapıdaki malzemenin azaltılması, sürdürülebilirliği uygun maliyetli bir şekilde iyileştiriyor."

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.