sadsad x
asdasd

Aksiyel Fan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

03 Kasım 2020

Aksiyel Fan Nerelerde Kullanılır?

Uçak pervanesini andıran fan sistemi; havalandırma, egzoz gazı ve dumanın yoğun bulunduğu alanlarda, tozlu yerlerde, soğutma kulelerinde, yanıcı ve patlayıcı niteliğe haiz gazların yoğun olarak olduğu tesis alanlarında ve asitli ortamlarda tercih edilir. Atölyelerde, dökümhanelerde, endüstriyel tesislerde ve yüksek emişin gerek duyulduğu mutfaklarda da kullanılmaktadır. Otopark alanlarında duman tahliye fanı olarak kullanılırlar. Duman tahliye vazifesi gören fanların motorları yüksek derece ısılara belli bir zaman dayanabilecek duman motorları kullanılmaktadır. Duman motorları 300 C sıcaklığa en az 3 saat dayanabilecek özellikte üretilir. Aksiyel kanatlı fanlarda kullanılan pervanelerde açı ayarı yapılarak debi ve basınç ayarı yapılmaktadır. Açı ayarlı kanatçıklar bakalit ve alüminyumdan üretilmektedir. 

Aksiyel Fan Ne İşe Yarar? 

Aksiyel fanlar, hızlı bir şekilde hava transferini sağlamak için geliştirilen cihazlardır. Dairesel kesitli aksiyel fanlar, hava kanalı bağlantılı, serbest atışlı olarak kullanılır. Aksiyel kanatlı olan fanlar, patlayıcı ve parlayıcı madde transferi gereken alanlarda da kullanılmaktadır.  

Aksiyel Fanların Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri  

Güç aktarım mekanizmalarından kaynaklı verim düşüklüğü, bu fan sisteminde pervaneler motor miline direkt olarak akuple edilmesi nedeni ile meydana gelmez. Duman tahliye, havalandırma ve soğutma işlevinde kullanılır. 

Aksiyel Fan Çeşitleri 

Radyal fan ile aksiyel fanların birbirinden farklı olmasının sebeplerinden biri aksiyel fanlarda basınç farkı ile oluşturulan havanın hareketi eksenel yönde olurken radyan fanlarda ise merkez kaç kuvveti doğrultusunda olur. Aksiyel fan çeşitleri 3 farklı gruba ayrılır. Pervane kanatlı tip aksiyel fanlar, silindir kanat tip aksiyel fanlar, kılavuzlu silindir tip aksiyel fanlar bu grubun içerisinde yer alır. Aksiyel fan çeşitleri, hızlı ve kolay montajlı olan fanlardır. Pervane motor miline direkt akuple eidlip takılır. Enerji verimliliğini sağlar.                       

  • Pervane Kanatlı Tip Aksiyel Fanlar: Bu tip fanlar; alçak basınçlı, orta basınçlı, yüksek basınçlı genel ısıtma sistemlerinde, havalandırma sistemlerinde, klima uygulamalarında kullanılmaktadır.
  • Silindir Kanat Tip Aksiyel Fanlar: Bu tip fanlar, alçak basınçlı ve orta basınçlı genel ısıtma sistemlerinde, kurutma ve boya işlemleri yapan kabinlerin egzoz sistemlerinde kullanılmaktadır.
  • Kılavuzlu Silindir Tip Aksiyel Fanlar: Bu tip fanlar, alçak statik basınçlı ve büyük hava debileri için kullanılmaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.