sadsad x
asdasd

AirNews Turkey-Yaman Duman Röportajı

22 Aralık 2023

Frigoduman, Temmuz ayında aramızdan ayrılan Kemal Duman tarafından 1973 yılında kuruldu. Uzun yıllar çalıştığı servis deneyimi sonrasında soğutma sektörüne ekipman tedariğine başlaması ile şirketin temelleri atıldı. Frigoduman’ın yarım asırlık serüvenini ve güncel gelişmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaman Duman anlattı.

Satışını yaptığımız her ürünün kalitesinin arkasında duruyor müşterilerimize güvenilir ve sürdürülebilir bir tedarik sağlamayı hedefliyoruz. 

Frigoduman Soğutma San. ve Tic. A.Ş. bu yıl sektörde 50. yılını tamamladı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Kurucumuz Kemal Duman’ın 1973’te, eğitimini tamamladıktan sonra uzun yıllar çalıştığı servis deneyiminin ardından soğutma sektörüne ekipman tedariğine başlaması ile şirketimizin temelleri atıldı. Duman Soğutma, Frigoduman Limited Şirketi gibi unvan değişikliklerinin ardından 1995 yılından beri Frigoduman A.Ş. olarak sektörümüze hizmet etmeye devam ediyoruz. 2020 yılında kurduğumuz grup şirketimiz Frigoduman Kimya A.Ş. ile yine soğutma ve iklimlendirme sektörüne kimya odaklı ürün ve hizmetler sağlıyoruz. 

Maalesef kurucumuz Kemal Duman’ı bu yıl kaybettik. Kendisinin ilkeleri ve hatırasına sahip çıkıyor Frigoduman’ı sektörde her geçen gün Kemal Duman’ın mirası olarak, gurur duyacağı bir şekilde geliştirmeye gayret ediyoruz. Kuruluşundan beri büyümeye ve gelişmeye devam eden Frigoduman bugün İzmir merkez ofisi, İstanbul Şubesi ve İzmir Aliağa dolum tesisi ile birlikte üç farklı lokasyonda toplam 35 personel istihdam ediyor. Yurt içinde temsil ettiğimiz markalardan yaptığımız ithalatlar ile Türkiye soğutma ve iklimlendirme sektörüne en kaliteli ve son teknoloji ekipmanları ulaştırmak her zaman önceliğimiz oldu. Satışını yaptığımız her ürünün kalitesinin arkasında duruyor müşterilerimize güvenilir ve sürdürülebilir bir tedarik sağlamayı hedefliyoruz. Bu maksatla tuttuğumuz geniş ve çeşitli stok sebebiyle ihtiyaç hallerinde komşu ülkelerden ihracat talepleri alıyoruz. Önceliğimiz yurt içi iş ortaklarımızın ihtiyaç duydukları ürünlere hızlı erişimi olduğu için verdiğimiz hizmette bir aksama yaratmayacaksa ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle ihracatın önemini kabul etmekle beraber öncelikle kendi ülkemize hizmet eden bir firma olarak misyonumuz gereği ihracat oranımız görece düşük oluyor. 

Firmaların Ar-Ge departmanlarıyla yoğun mesaimiz olduğu gibi ürün satışının ardından sahada ihtiyaç halinde satış sonrası teknik destek de hizmetlerimiz arasında

Ürün portföyümüzde kompresörden eşanjöre, elektronik kontrol cihazlarından el aletlerine, soğutucu akışkanlardan soğutmada kullanılan yağlara kadar sektörümüzün ihtiyacı olan tüm ürünler bulunuyor. Ürünlerimizin tamamı yarı mamul sayılabilecek nitelikte olduğu için uygulamaya ve hacme göre OEM’lerden servis firmalarına, taahhüt firmalarından son kullanıcıya kadar çok çeşitli bir müşteri portföyümüz mevcut. Müşteri ziyaretleri, yerel fuarlar, sektörel dergi ilanları ve etkin sosyal medya kullanımı ile Türkiye iklimlendirme sektörünün tamamına ulaşmaya gayret ediyoruz. Farklı ihtiyaçlara farklı yaklaşımlar ile üreticilerimize düzenli tedarik, servis firmalarının acil ihtiyaçlarına cevap vermek, özel projelerde en uygun ekipmanın belirlenebilmesi için satın alma tarafında teknik destek veriyoruz. Firmaların Ar-Ge departmanlarıyla yoğun mesaimiz olduğu gibi ürün satışının ardından sahada ihtiyaç halinde satış sonrası teknik destek de hizmetlerimiz arasında. 

Frigoduman Kimya ise soğutucu gaz tarafında uzmanlaşmış bir firma olarak, test veya gümrükleme için numune alma, gaz geri toplama, tüp testlerinin yapılması, vana değişimi, adaptör imalatı, tank kiralama, tank taşıma paleti imalatı dolum tesisatı projelendirmesi gibi soğutucu akışkana dair her alanda aktif bir hizmet sunmakta. 

Pandemi sürecine nasıl girdiysek aslında aynı şekilde pandemi sonrasında da devam ediyoruz. Kurumsal kültürümüz ve iş yapış şeklimiz esasında değişmedi ancak pandemi öncesi, esnası ve sonrasında firmamızın farklı yönleri ön plana çıktı. Pandemi öncesinde ürün tedariğinde kolaylık ve bol seçenek nedeniyle hizmet, finansal kolaylıklar firmanın müşteri ilişkilerinin ön planda olduğu bir dönemken, pandemi esnasında küresel ticarette tedarik sürelerinin uzaması ve nakliye maliyetlerinin yükselmesi geniş stoğumuzun ve çeşitli ürün stoklamamızın faydasını gördüğümüz ve bu sayede yeni iş ortakları edindiğimiz bir dönem oldu. Pandemi sonrası çetinleşen ekonomik iklim ise yine stok kapasitesini, kısa teslim süresi ile doğru ürün tedariğini önceleyen bir dönem olması ile firmamız için pozitif bir görünüm sağlıyor.

Pandemi döneminde, pandemiden bağımsız olarak yatırım planlarımızda olan dolum tesisi, soğutucu gaz depolama kapasitemizin artması, barkodlu depo sistemine geçiş gibi pek çok yapısal ve operasyonel yenilik de başarıyla sonuçlandırıldı. Bu nedenle pandemi öncesi ve sonrası firmamızın iş yapış şekli değişmemiş olsa da arka planda pek çok iyileştirme ve yenileme yapılmış oldu. 

Ülkemizde iklimlendirme sektörü uluslararası seviyede çok ileri bir noktada. Hepimiz eminim böyle bir sektörün mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Son derece örgütlü, deneyimli ve kaliteli iş çıkaran bir sektörümüz var. İhracattaki başarılarımız bunun yadsınamaz kanıtı niteliğindedir. Şahsi görüşüm bu noktadan sonrasında ise dünyaya ayak uydurmaktan öteye geçip inovasyonu yönlendirmek olmalıdır, ki bu alanda da çalışan pek çok sektör firmamız mevcut.

“İnternet çağındayız” ibaresinin bile eski kaldığı bir dönemdeyiz. İnternet zaten hayatımızın her alanına sirayet etmiş durumda. Artık yapay zeka, otomasyon, uzaktan erişim ve veri toplamayı konuşuyoruz. Ülke içindeki iklimlendirme uygulamalarında eksik olduğunu söyleyebileceğimiz en önemli kısım belki de bu kontrol mantığının olmayışıdır. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulları göz ardı edemeyeceğimiz gibi bu eksikliğin biraz da kullanıcı mantığını değiştirmede yaşanan güçlük olduğunu söyleyebilirim. Yatırım maliyeti ve işletme maliyeti farkını bilmemize rağmen bunu henüz içselleştiremedik veya pek çok sektörde var olan önünü görebilme ve uzun vadeli plan yapabilme kabiliyetlerinin ülkemiz genelinde zorluğu bizi bu konularda çekimser kılıyor. 

İdeal bir dünyada uzaktan anlık veri akışı sağlayan, çalışma datalarını uzun süreli saklayabilen sistemler ve akıllı otomasyonlar hatta yapay zeka sayesinde sistemlerin daha verimli çalışması, olası problemlerin henüz gerçekleşmeden önüne geçmek, bakım optimizasyonu ile ülke sermayesinin daha hesaplı kullanımı sağlanabilir. Şu anda bu sistemler ve teknolojilerin kullanımda olduğu savunulabilir ancak şu an bizim de ürün portföyümüzde mevcut olan bazı çok da pahalı olmayan ürünler ile mahalle bakkalından kasaplara kadar küçük işletmelere benzer uygulamalar yapılabilir ve uzun vadede yapılmalıdır da. 

Frigoduman olarak mesleki eğitimin ve sivil toplum kuruluşlarının önemine gönülden inanıyoruz. Bu maksatla meslek yüksek okulları ile stajyer öğrenci istihdamı konusunda çalışıyoruz. Parçası olduğumuz sivil toplum kuruluşları ile iklimlendirme eğitimi verilen meslek liselerine ve yüksekokullara eğitimlerde kullanmaları maksadı ile ekipman desteği elimizden geldiğince sağlamaya çalışıyoruz. 

Bunun yanı sıra, Ege Soğutma Sanayicileri İş Adamları Derneği üyesiyiz ve firma temsilcisi olarak Yönetim Kurulunda görev alıyorum. Aynı zamanda Frigoduman Soğutma ve Frigoduman Kimya olarak Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği’ne üyeyiz, burada da komisyonlarda görev almaktayız. Sektöre mahsus olmamakla beraber Ege Genç İş İnsanları üyesiyim ve Yönetim Kurulunda görev almaktayım. EGİAD’ın organize ettiği etkinliklere sponsorlardan biri olarak katkı koymaya çalışıyor, kurulduğumuz ve merkezimizin olduğu şehrimize, bölgemize ve genel olarak ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine fayda sağlayacak faaliyetlerde bulunmaya çalışıyoruz. 

2024 bizim için değişime ve gelişime devam edeceğimiz bir yıl.

Geçtiğimiz iki yılda modern dünyaya adapte olabilmek adına e-ticaret, yönetişim sistemleri ve soğutucu akışkanlar tarafında yaptığımız yatırımlarla oldukça yoğun bir dönem geçirdik. 2023 ticari olarak çok fazla büyüme gözlemlediğimiz bir yıl olmasa dahi bizler bu yılı kendimizi geleceğe adapte etmekte değerlendirdik. 2023’te bünyemize pek çok yeni marka temsilciliği eklendi bunların ticari yansımalarını önümüzdeki dönemlerde daha net göreceğimizi düşünüyorum. 

2024 bizim için değişime ve gelişime devam edeceğimiz bir yıl. Sıralama olarak önceliklendirdiğimiz planlarımız mevcut ancak bu planların hızlı gerçekleşmesi halinde bu yıla dahil edilebilecek pek çok plan ve projemiz de mevcut. Önümüzdeki beş senenin planlamasına baktığımızda Frigoduman olarak sakin bir sene geçirebileceğimizi sanmıyorum. Yeniliğe ve gelişime açık, sektörden kazandığımızı sektöre yatırmaktan çekinmeyen bir firma olarak bizden her zaman yeni ürünler, yeni markalar, yeni sistemler ve yeni yatırım haberleri alabileceğinizi söyleyebilirim. 

Türkiye iklimlendirme sektörü son derece organize ve hızla gelişmeye de devam eden bir sektör. Yerli üretimin gelişmesi ile ülkemize katma değer ve marka bilinirliği sağlayacak girişimlerin çoğalacağını düşünüyorum. Stratejik konumumuz, yurt içi talebin sağlıklı yükselişi ile yabancı yatırımların da ülkemize uzun vadede geleceğine dair umudumuz mevcut. Bunların gerçekleşmesi için tabii ki kamu tarafından mevzuat ve denetimin ülke şartları ve dünya standartları düşünülerek artırılması ve ülkemizi de etkileyen bölgesel faktörlerin bir an önce negatiften olumluya dönmesi temennimiz. 

Frigoduman olarak kendimize, sektörümüze ve ülkemize güveniyor, geleceğe umutla bakıyoruz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.